Fryderyk PAUTSCH 1877 Delatyn- 1950 Kraków

cena wywoławcza
~705 EUR
~705 EUR
~941 - 988 EUR

HUCUŁ NA KONIU

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 4000 - 4200

Olej, tektura; 45,5 x 33 cm

Sygnowany p.d.: FPautsch

Fryderyk PAUTSCH

1877 Delatyn- 1950 Kraków

Malarz, grafik i pedagog - studia malarskie rozpoczął w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.