Wlastimil HOFMAN

Wlastimil HOFMAN
cena wywoławcza
~1 647 EUR
~2 823 - 3 058 EUR

AUTOPORTRET Z PALETĄ, 1968

Cena wywoławcza 7000

Estymacja 12000 - 13000

Olej, pilśnia; 81 x 61 cm

Sygnowany l.d.: Wlastimil | Hofman | 1968

Wlastimil HOFMAN

1881 Karlino - 1970 Szklarska Poręba

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. W latach 1899-1902 uczył się jeszcze u Jeana Léona Gérôme’a w paryskiej École des Beaux-Arts. W czasie I wojny światowej przebywał w Pradze i w Paryżu; od 1920 stale mieszkał w Krakowie. Dużo wystawiał; należał do wielu stowarzyszeń twórczych - był współzałożycielem „Grupy Pięciu” (1905) i „Grupy Zero” (1908), członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”, a od 1911 członkiem Tow. Artystów Polskich „Sztuka”. W czasie II wojny światowej poprzez ZSRR i Turcję przedostał się do Jerozolimy, skąd w roku 1946 wrócił do Krakowa. Od roku 1947 stale mieszkał w Szklarskiej Porębie. Malował przede wszystkim fantastyczno-symboliczne kompozycje o motywach ludowych oraz sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego obrazy mimo bliskich analogii i powiązań ze sztuką Malczewskiego odznaczają się zawsze indywidualnym charakterem i stylem.