Stanisław PODGÓRSKI

Stanisław PODGÓRSKI
cena wywoławcza
~3 521 EUR
~4 460 - 4 694 EUR

MORZE

Olej, płótno; 82 x 100 cm

Sygnowany p.d.: Stanisław Podgórski / (...)

Na odwrocie nalepka wystawowa TPSP w Krakowie z opisem pracy, Autor: Stanisław Podgórski, Tytuł: Cisza na morzu, własność prof. Laszczki.

Pochodzenie: ze zbiorów Konstantego Laszczki

Cena wywoławcza 15000

Estymacja 19000 - 20000

Stanisław PODGÓRSKI

1882 Kałusz - 1964 Nowy Wiśnicz

Pejzażysta; uczeń Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1901-05 i 1907-09). Studia kontynuował w Paryżu i we Włoszech. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W okresie międzywojennym dużo wystawiał, biorąc , m.in. udział w pokazach sztuki polskiej za granicą. Od 1926 był kierownikiem artystycznym Domu Sztuki we Lwowie. Wojnę i lata do 1948 spędził w ZSRR. Po powrocie do kraju zamieszkał w Wiśniczu Malował odznaczające się dekoracyjnością pejzaże - podgórskie, tatrzańskie, z Ukrainy. Z wyraźnym upodobaniem malował też motywy parków i ogrodów pełnych różnobarwnych kwiatów i bujnej zieleni. Jego obrazy o jasnym żywym kolorycie, bogactwie barw i swoistej stylizacji osadzone są w tradycji krakowskiej szkoły pejzażu.