33

Aleksander ORŁOWSKI

Estymacje: 8 121 - 10 441 EUR
KIRGIZ NA SIWKU, 1809

Akwarela, gwasz, węgiel, karton; 52 x 40 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: AO09

Na odwrocie dwie nalepki papierowe drukowane petersburskiego składu przyborów malarskich Charlesa Quenela z pocz. XIX w.: 1. QUENEL / Prés le Pont-Bleu / Maison de S. E. Mr. Le Comte / TCHERNICHEFF, No. 80. 2. PRIX FIXE / Papier Plumes, Cire, Encre et / Carton pour le Dessin / Fabrique de Couleurs Fines et de / Crayons de Velours Pinceaux et Palettes / Toile et Pappiers appretes / Generalement tout ce que concerne / l’Ecriture la Painture et le Dessin; kredką: Kozak 182

Cena wywoławcza 15000

Estymacja 35000 - 45000

Aleksander ORŁOWSKI

1777 Warszawa - 1832 Petersburg

Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni J.P. Norblina. Ponadto był uczniem M. Bacciarellego. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W 1802 r. wyjechał do Petersburga, gdzie został nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta. Azjatyckich wojowników miał możność obserwowania po 1806 r, kiedy to ogłoszono werbunek koczowników do pospolitego ruszenia w związku z zagrożeniem ze strony Napoleona i znaleźli się oni w europejskiej części Rosji.

176 Aukcja
20 października 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
3 480 EUR
8 121 - 10 441 EUR
Wyświetleń: 137 | Ulubione: 0

Dom Aukcyjny Ostoya

176 Aukcja

Dom Aukcyjny Ostoya
Dom Aukcyjny Ostoya
ul. Zajączka 8
01-522 Warszawa
+48228392406
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
11:00 - 15:00
Niedziela
Zamknięte