Julian FAŁAT

Julian FAŁAT
cena wywoławcza
~5 813 EUR
~6 976 - 8 139 EUR

PORTRET MĘŻCZYZNY Z SIWĄ BRODĄ, 1893 Akwarela, papier; 34 x 18 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: Jul. Fałat / Sielec 4/I 93

Cena wywoławcza 25000

Estymacja 30000 - 35000

W 1893 r. Fałat odwiedził księcia Zdzisława Aleksandra Tytusa Czartoryskiego (1859 - 1909), z którym był zaprzyjaźniony, w jego dworze w Sielcu Starym (powiat rawicki w Wielkopolsce). Tam powstało oferowane studium.

Julian FAŁAT

1853 Tuligłowy - 1929 Bystra

Malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 r. był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 r. odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając ją w nowoczesną Akademię. Po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.