Fritz-August BIMLER

Fritz-August BIMLER
cena wywoławcza
~255 EUR
~511 - 581 EUR

KOŚCIÓŁ PIOTRA I PAWŁA W MIKOŁOWIE, 1925 Olej, płótno; 66 x 80,5 cm

 Sygnowany l.d.: F. A. Bimler 1925

 Cena wywoławcza 1100

Estymacja 2200 - 2500

Fritz-August BIMLER

1890 Żory - 1966 Monachium

Po ukończeniu Szkoły Malarstwa i Rysunku w Katowicach ok. 1913 r. wyjechał do Monachium, gdzie rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się w pracowni Angelo Janka oraz Carla von Marra. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska; w 1916 r. został ciężko ranny i po zwolnieniu ze służby wojskowej kontynuował studia w akademii. Po jej ukończeniu wrócił na Górny Śląsk i ok. 1920 r. zamieszkał w Królewskiej Hucie (od 1934 r. Chorzów), gdzie podjął pracę jako nauczyciel historii sztuki i rysunku w Humanistycznym Gimnazjum. W Królewskiej Hucie rozwijał warsztat artystyczny dzięki licznym zamówieniom portretowym. Po otrzymaniu tytułu profesora rozpoczął w celach studyjnych szereg podróży po Europie, szczególnie zachwycał się Italią, do której wracał wielokrotnie. Był osobowością wyróżniającą się na tle ówczesnego środowiska artystycznego Śląska. Oprócz bardzo dobrych portretów, malował z upodobaniem pejzaże wschodnie i widoki górskie. Artysta portretował wiele osób ze świata kultury i polityki m. in. Kardynała Augusta Hlonda, wojewodę Michała Grażyńskiego. W 1929 r. wszedł w skład zarządu powstałego na Śląsku Zawodowego Związku Artystów Plastyków Śląskich (ZZAPŚ). W 1958 r. wyjechał do Monachium. W 2004 r. odbyła się wystawa w Chorzowie pt. „Fritz August Bimler i inni”.