Zbigniew PRONASZKO

Zbigniew PRONASZKO
cena wywoławcza
6 000 PLN
8 000 - 10 000 PLN

WIDOK KOŚCIOŁA Olej, płótno dublowane; 42,5 x 33,5 cm Sygnowany l.d.: Z. PRONASZKO

Zbigniew PRONASZKO

1885 Debreczyn - 1958 Kraków

Studiował w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.

Cena wywoławcza 6000

Estymacja 8000 - 10000