Rafał MALCZEWSKI

Rafał MALCZEWSKI
cena wywoławcza
~2 293 EUR
~2 293 EUR
~3 211 - 3 440 EUR

PEJZAŻ ZE STRUMIENIEM Akwarela, papier; 34 x 48 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: Rafał Malczewski

Pochodzenie: ze spuścizny po Krzysztofie Malczewskim, synu Rafała.

Rafał MALCZEWSKI

1892 Kraków - 1965 Montreal

Studiował w Wiedniu agronomię, filozofię i architekturę; uczęszczał także do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, ale edukację artystyczną zawdzięczał przede wszystkim ojcu, Jackowi Malczewskiemu. W latach 1917-1939 stale mieszkał w Zakopanem; był zamiłowanym taternikiem. W roku 1930 wyjechał na półroczny pobyt do Francji. W grudniu 1939 przez Słowację i Węgry przedarł się do Francji, skąd następnie wyjechał do Brazylii, a później do Stanów Zjednoczonych. W 1942 dotarł do Montrealu, gdzie pozostał na stałe. Począwszy od 1919 roku wiele wystawiał; od 1934 także jako członek ugrupowania "Rytm". Malował przede wszystkim krajobrazy - z Tatr, Podhala, widoki z małych miasteczek i z fabrycznego Śląska, później także z Brazylii i Kanady. Jego obrazach, utrzymane są często w poetyckim i bajkowym nastroju. Był również literatem, autorem artykułów o sztuce, felietonów, esejów oraz wspomnień tatrzańskich i zakopiańskich.

Cena wywoławcza 10000

Estymacja 14000 - 15000