Erwin CZERWENKA

Erwin CZERWENKA
cena wywoławcza
~471 EUR
~660 - 707 EUR

PEJZAŻ GÓRSKI Olej, sklejka; 35 x 49,5 cm

Sygnowany l.d.: E. Czerwenka

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 2800 - 3000

◙ droit de suite

Erwin CZERWENKA

1887 Czerniowce - 1970 Kraków

Studiował w krakowskiej ASP w latach 1905/06-10. Był uczniem L. Wyczółkowskiego, którego twórczość - podobnie jak malarstwo J. Stanisławskiego - wywarła na niego duży wpływ. Odbywał częste podróże do Włoch i Francji. Malował pejzaże i portrety, w późniejszym okresie projektował witraże. W latach 1913-1930 był profesorem rysunków w krakowskich gimnazjach. Był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Plastyków (ok. 1915). Uczestniczył w wielu wystawach m.in.: Wystawa E. Czerwenki i Z. Stryjeńskiej, Kraków (1928), Wystawa w TPSP, Kraków (1921, 1929, 1934), "Wojciech Weiss i jego uczniowie", TPSP Kraków (1934), Wystawa TZSP w Warszawie z "Grupą Czterech". Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.