Józef FRANKE

Józef FRANKE
cena wywoławcza
~330 EUR
~424 - 471 EUR

GÓRSKA CHATA NAD POTOKIEM Olej, tektura; 34,5 x 51,5 cm

Sygnowany p.d.: Józef Franke

Przedwojenny fryzjer, został w 1940 r. wcielony przymusowo do armii niemieckiej, z którą przeszedł szlak wojenny w Północnej Afryce. Cały pobyt w Wehrmachcie dokumentował swoim aparatem fotograficznym, dzięki czemu zostawił następnym pokoleniom ponad 3000 zdjęć z tego okresu.

Do Rybnika powrócił w grudniu 1946 r. Po wojnie przez krótki okres czasu prowadził własny zakład fryzjerski, a następnie, aż do emerytury, pracował jako dekorator oraz scenograf m.in. na Ryfamie, kopalni Marcel, czy Hucie Silesia. Był w owym czasie jednym z najlepszych malarzy - amatorów działających na terenie ziemi rybnicko-wodzisławskiej. Wielokrotnie nagradzano jego twórczość, a obrazy, niejednokrotnie odwołujące się do afrykańskich wspomnień, do dzisiaj wiszą niejednym rybnickim domu.

Cena wywoławcza 1400

Estymacja 1800 - 2000

◙ droit de suite